Lope ja Nähka õpetavad lastele looduse- ja keskkonnahoidu

Sellel õppeaastal (2016-2017) pöörame lasteaias suurt tähelepanu looduse- ja keskkonnahoiule. Teema-aasta algas lasteetendusega "Lope ja Nähka" (traditsiooniliselt kirjutas etenduse teksti õpetaja Monica ning esitas lasteaia personali näitetrupp). Etenduse lõppedes said kõik rühmad endale väikese Lope, kellega koos vaadelda-uurida-avastada-katsetada looduse- ja keskkonna teemadel. Sõber Nähka lubas aeg-ajalt rühmadesse külla tulla.

Õppeaasta jooksul viivad rühmad läbi nn. "teemapäevi". Oktoobris korraldasid lepatriinud-Sajajalgsed teemapäeva "Linnud". Novembrikuus valmistavad ette Tirtsud-Liblikad teemapäeva "Vesi, õhk, tuli". Tulemas on veel jaanuaris Jaaniusside-Sipelgate teemapäev "Loomad", märtsis Mesimummide-Naksitrallide teemapäev "Taimed-lilled" ning mais Põrnikate-Õnneseente teemapäev "Putukad".

Loodust ja keskkonda on kõige parem õppida õues - selle tarbeks kujundame järk-järgult lasteaia õuealale õpiõue. Suvel "kasvas" suure maja õuealale üks puidust õuepaviljon ja klaasist kuppelmaja. Sügisel ehitasidki tublid Liblikate ja Tirtsude rühma isad klaaskuplisse õpitoa tarbeks pingid-lauad. Kevadel on kavas lapsevanemate abiga kujundada õpiõuele pingid-lauad jms. vahendid.

Õppeaasta jooksul käivad lapsed palju õppekäikudel kodukohas ja sõidetakse ka kaugemale (Muraste, Viimsi, Aegviidu looduskeskused, Polli loomaaed jms). Ka õpetajate täiendkoolitused on loodusteemalised - oktoobris läbisime koos kogenud matkajuhiga räätsadel liikudes Viru raba, novembris tutvume Rannamõisa lasteaias tehtava looduskasvatusega jne.

Selle õppeaasta teatrite valik sai tehtud lähtuvalt õppeaasta teemast - ikka looduse ja keskkonnateemaline lasteetendus.

KES ON LOPE?

LOPE oskab ujuda ja lennata. Nagu kõik elusolendid, vajab ka tema ellujäämiseks saastamata õhku ja puhast vett. Lopele meeldivad erksad värvid - ta pea on roheline, tiivad sinised ja püksid punase-lilla kirjud. Lope elab suure metsa keskel, puhta veega tiigi kaldal. Kuna Lope oskab kõndida, ujuda ja lennata, on tal kõikjal sõpru.

KES ON NÄHKA?

NÄHKA iseloomustamiseks sobivad kõige paremini järgmised luuleread:

Igaüks meist Nähkat teab - temast rääkida võib palju head.

Nähkale meeldib lennata ja värsket õhku hingata,

puhta vee sees ujuda ja lastel tarkust jagada.

Ära viska prahti maha, loodus puhas olla tahab.

Nähka väga hästi teab: sõbrad - loodust hoidma peab!

 

Hea lapsevanem,

vaatle-uuri-räägi-arutle-katseta ka sina koos lapsega loodusest, keskkonnast!

 

Liivi Nettan (õppealajuhataja)