Jüripäeva tähistamine Kiili Lasteaias 22. aprillil 2016

Jüripäev märgib eesti rahvakalendris kevade ja kevadtööde algust. See on karjalaske- ja põllunduspüha ning olulisim päev, mil vanarahva tarkuse kohaselt jüritule abil hoiti metsloomad eemal karjamaal asuvatest koduloomadest.

Jüripäeva eelhommikul (22.aprillil) saabusid lapsed lasteaeda kodus vanemate abil meisterdatud tõrvikutega. Oh, kui vahvad ja eriilmelised tõrvikud lastel olid. Siinkohal suured tänud emmedele-issidele fantaasiarikaste tõrvikute eest.

Lasteaia terrassile kogunenud lastele rääkis „pereema“ Liivi jüripäeva kombestikust ning elevil „karjalaste“ seltskond suundus „tõrvikutule“ valguses pargis asuvat „talukarja“ otsima. „Karjalaste“ nutikuse ja tubliduse väljaselgitamiseks olid „peretütar“ Angelika ja „perepoeg“ Lauri üles seadnud paar ülesannet: täpsusvisked ja meeskondlik nöörikerimine ümber puu. „Karjalapsed“ läbisid kõik ülesanded raskusteta ja edukalt.

Ka kõik „talukarja“ loomad (hobused, kitsed, lambad ja lehmad) leiti ülesse. Talukarjale tehtud „tõrvikutega“ ring aitab neid terve suve eemal hoida metsloomadest. Karjamaalt tulnud „karjalaps“ sai kõhutäiteks maitsva kaeraküpsise.

Niimoodi mängeldes saigi tutvutud jüripäeva kombestikuga.

Liivi Nettan